גישור

במהותו, הליך הגישור הוא הליך של משא ומתן, שמטרתו הגעה לפתרון שיהא מוסכם על הצדדים לסכסוך. שני יסודות אלה – משא ומתן והסכמה – נלמדים מהגדרתו בחוק: "גישור – הליך שבו נועד מגשר עם בעלי הדין, כדי להביאם לידי הסכמה".

הליכי גישור יכולים להיפתח באופן עצמאי על ידי פניית הצדדים למגשר או על ידי הפניית הצדדים להליך הגישורי על ידי בית המשפט.

למגשר אין סמכות להכריע בסכסוך שבין הצדדים. מטרתו היא לפשר את הצדדים ולשכנעם להגיע לכלל הסכמה. משהגיעו הצדדים לסכסוך להסכמה, ייחתם הסכם המכונה "הסכם גישור".

חשוב להדגיש כי כל הליך הגישור מבוסס על הסכמת הצדדים ולכן במידה ואחד מהצדדים מעוניין להפסיק את הליך הגישור בכל שלב שהוא, הוא רשאי לעשות כן, ובלבד שההחלטה תתקבל בטרם חתימת הצדדים על הסכם הגישור, שכן משנחתם הסכם הגישור, אף אחד מהצדדים לא יכול לחזור בו ממה שסוכם.

בשנים האחרונות הונהג הליך של קדם גישור בטרם העברת תביעה אזרחית לביהמ"ש – פגישת מהו"ת בבתי המשפט (פגישת מידע, היכרות ותיאום) – מדובר בהליך חובה בתביעות אזרחיות ומטרתו בחינת סיום הסכסוך באמצעות גישור בשלב הטרומי שלו. הליך זה אינו כרוך בתשלום, מדובר בפגישה אחת ראשונית ונראה כי כל הרעיון הוא לקדם את האמצעי הגישורי ולהכניסו כנורמה בקרב החברה ככלל ובהליך המשפטי בפרט. פגישה זו מנוהלת על ידי מגשר, ובמסגרתה יבחנו הצדדים לסכסוך ביחד עם המגשר את התאמת ההליך הגישורי לסכסוך. אמצעי זה בא לקדם פנייה עצמאית לגישור עובר להגשת תביעות לבית המשפט. הצדדים לרוב חייבים להתייצב בעצמם (או בלווית עורך דין), כדי שבעלי הסכסוך יוכלו להביע עמדה בלתי אמצעית לגביו. למגשר בפגישת מהו"ת סמכות להיפגש עם כל מי שקשור לסכסוך, וגם הסמכות להיפגש עם בעל דין שהסכים לכך, ללא נוכחות עורך דינו.

כמו בהליך גישור, על דברים שנמסרו בפגישת מהו"ת חל חיסיון והם לא ישמשו כראייה. רק לאחר שהתקיימה פגישת מהו"ת על הצדדים להודיע במשותף האם הם מסכימים להעברת התביעה להליך של גישור או מבקשים להמשיך לדון בה בבית המשפט.

ניתן להיעזר בהליך הגישור ליישוב סכסוכים מסוגים שונים כגון:

סכסוכים משפחתיים:  משמורת ילדים, מזונות, חלוקת רכוש, חלוקת עזבון, ניהול חברה משפחתית וכו' ולבסוף להגיע להסכם כגירושין ו/או הסכם חיים משותפים ו/או שלום בית.

סכסוכים עסקיים: מחלוקות בין שותפים, בין בעלי מניות בחברה ובין שותפים לעסקה. גישור עסקי הינו הליך מהיר המאפשר פתרון מחלוקות עסקיות.

סכסוך אזרחי ומסחרי: נושאי ספק-לקוח, השקעות,  פרשנות חוזים, סכסוכי שכנים, יחסי עובד מעביד וכו.

בפניה למגשר ישנן היתרונות רבים לרבות:

  • חסכון בעלויות ניהול משפט.
  • חסכון בזמן המוקדש לניהול המשפט.
  • פתרון הסכסוך במהירות רבה .
  • הגעה לפתרון מוסכם ללא סיכונים הכרוכים בניהול הליך משפטי.

לעורך דין בוריס פרלמן וצוות המשרד ניסיון רב בהליכי גישור מסוגים שונים, ניסיון רב בניהול משפטים בערכאות שונות דבר המעניק יתרון בעת עריכת הסכם גישור ומתן מענה מקצועי ומהיר לכל לקוח מהלקוחות הקטנים ועד לחברות המובילות כיום בשוק.

כתבות בנושאים נוספים

משרדינו הינו משרד בוטיק- צעיר דינמי, איכותי אשר פועל משנת 2008 במרומי קניון עזריאלי במודיעין. משרדינו חרת על דגלו את נושא השירות ללקוח, מהלקוח הכי קטן במשרד ועד ללקוחות המובלים כיום במשק. משרדינו מתמחה בתחומים רבים ומגוונים- דבר המאפשר לנו להעניק ללקוחותינו שירות זמין ומהיר ברמה מקצועית גבוהה, תוך התמקדות בתחומי המשפט בהם מתמחה משרדינו.

צור קשר

פרטי יצירת קשר

WhatsApp chat
דילוג לתוכן